neljapäev, 29. aprill 2010

On olemas kaht liiki kommunikatsiooni: üks, mis tuleb kirikus kantslist ja teine, mis pärast kirikust tulles kõrtsis toimub.

Nii nagu ennemuiste, toimub suhtlemine ja infoedastamine ka tänapäeval. Küll selle vahega, et "kantsel" võrdub praegu võimukandjate ja meediaga ning "kõrts" suhtlusportaalidega (nt. facebook, kus päevakajalisi sündmusi ja uudiseid omavahel arutatakse ja kommenteeritakse).

Eile toimus Tallinnas EMSL'i poolt korraldatud kommunikatsioonikoolitus. Ago Uudelepp, suurepärane koolitaja, pani mõtlema ning kriitilise pilguga üle vaatama iga osalenud organisatsiooni suhtlemistavad.

Alljärgnevalt mõned märksõnad ja mõtted, mida soovime teiega jagada.

* Sõnumites ei ole hea kasutada märksõnu, millega on isiklik seos, mis eeldavad sinu taustsüsteemi tundmist, selles elamist. (Nt. paikade kirjeldused, juhised kohalejõudmiseks). Sõnum tuleb kirjutada sihtgrupile arusaadavas keeles, see tähendab, tuleb end asetada nende olukorda.
* Mida lihtsam ja selgem on tekst, seda suurem on tõenäosus, et sihtgrupp saab üheselt aru ning viitsib sõnumi läbi lugeda (võõrsõnu on parem vältida!)

(Siinkohal olgu toodud kontrollmeetod, millega katsetada, kuidas eri taustaga inimesed võiksid ühest sõnast aru saada: Pange end järgnevatesse rollidesse - 1. klassi õpilane, tudeng, automehaanik, soomlane, usklik vanema generatsiooni esindaja ja kirjutage üles esimene mõte, mis assotsieerub teile sõnaga RAAMAT)

* Kodulehekülg - Eestis on ligikaudu 3000 MTÜ kodulehekülge. Tavaliselt, kui inimene infot kohe üles ei leia, lahkub ta kodulehelt 3 sekundi pärast. Info, mis sunnib külastajat kodulehele kauemaks jääma, peab paiknema lehekülje vasakul ülaservas. Keskmine kodulehe külastaja ei malda sisuteksti süveneda, vaid pilk liigub vasakult ülalt kiiresti alla paremasse nurka - seal peaks olema sisu atraktiivne kokkuvõte - info, mida lugeja otsib.

* Kellele on kodulehekülg mõeldud? Tihti on seal olev info suunatud organisatsiooni sisse, mitte neile, keda me ootame väljastpoolt külastama!

* Milline on minu organisatsiooni sõnum? Iga ühendus vajab telgsõnumit - miks me ühiskonna mõttes olemas oleme (mitte oma liikmete mõttes!) ning seda on vaja kogu aeg, tüdimuseni üle korrata.
 Avalikkusele (ka meedia) pakub huvi, missugune on meie tegevuse mõju väljapoole organisatsiooni.
Seetõttu - kommunikatsioonis peab näitama tulemust, sest kui sihtgrupp tulemust ei näe, siis ei huvituta.

* Sõnumi vahendamiseks tuleb valida sihtgrupi jaoks usaldusväärne kanal. Hea oleks, kui selles kanalis oleks võimalikult vähe müra. Mõnikord on vaja sõnumi edastamiseks kasutada vahendajat või autoriteeti (kui me ise ei ole veel küllalt tuntud ega oma tõsiseltvõetavat tausta).

* Sihtgrupp mõtleb kolmel tasandil: 1. sümbolid, 2. stereotüübid, 3. müüdid
(Tavaliselt kirjutatakse kolmandast sektorist siis, kui midagi on kehvasti. 3. sektor - ei ole jõudu ega raha - see on stereotüüpne arvamus.)

* Milliseid sümboleid ja stereotüüpe kasutab minu organisatsioon enda tegevuse tutvustamisel?
(nt. valge kittel ja labor telereklaamis: esimesed assotsiatsioonid - usaldusväärne, puhtus, kontrollitud, täpne, faktidel põhinev, tõsiseltvõetav jne)

* Sõnumis või reklaamis kasutatavad stereotüübid (on neid, mis töötavad meie heaks ja ka neid, mis tötöavad meie vastu!) tuleb koostada ja esitada nii, et inimene mõtlema ei hakkaks (vt. RAAMATU meetod). Kui hakkame mõtlema, hakkab peas häirekell helisema ja sõnumist saadakse hoopis teisiti aru, nähakse sõnumi taha.
* Kommunikatsioon toimub alateadlikul emotsionaalsel tasandil, seetõttu jääb inimestele meelde see, mis on emotsionaalne.

* Organisatsioon on inimesed. Oluline on teada, kuidas minu organisatsioonis olevad inimesed maailma tajuvad. Sellest lähtuvalt kujuneb ka maine.

* Organisatsiooni esindaja ehk kõneisik - peaks olemas sisemise põlemisega esineda sooviv, sümpaatne ja hea suhtleja. Lihtsam on õpetada heale suhtlejale selgeks 5 fakti, millest rääkida, kui koolitada 500 fakti teadvat tagasihoidlikku inimest suhtlema.

* Raadios on mehe hääl 3 korda usaldusväärsem! Teles saab naine väliste vahenditega enda usaldusväärsust tõsta (riietus vastavalt teemale, ametliku sisuga, faktiteadmisi nõudval teemal rääkides mapp ja paberid jne).
Siinkohal on sobiv toonitada, et kommunikatsioon toimib emotsionaalsel alateadlikul tasandil :)

* Pressiteade peab sisaldama infot, kuidas see mida teeme, mõjutab inimesi, kes konkreetse väljaande klientideks on.
* Üldmeilile saadetud kiri jõuab iga töötaja postkasti ning selle kohta arvatakse, et küll keegi loeb ja vastab. Tihti on aga üldmeili kirjad suunatud kataloogi, mida kasutaja kunagi ei vaata...
* Mida laiemale ringile on pressiteade saadetud, seda vähetõenäolisemalt see avaldatakse - ajakirjaniku eesmärk on lugu või uudis avaldada ESIMESENA, enne teisi väljaandeid! Pressiteatele lisaks on hea saata ka atraktiivne foto toimuvast - see tekitab huvi.


Edukat suhtlemise planeerimist!

teisipäev, 20. aprill 2010

XVI Tartu Rahvamuusikapäev 15.-16. mail

Tänavukevadine Tartu Rahvamuusikapäev on kantud uutest ideedest. Seni ühepäevase sündmusena tuntud rahvamuusikute kokkusaamine Tartus on laienenud kahele päevale, 15-16 maile.
Sisuline osa on muutunud aktiivse osalemise kesksemaks, mis tähendab, et rohkem on loenguid ja õpitubasid, mis on suunatud väga erinevatele sihtgruppidele ning piirid esineja ja publiku vahel on muutunud vähem tajutavamaks.


Esimesel päeval, 15. mail, toimub performance, kus osatäitjateks on nii muusikud kui publik - inimesed tänaval(t).
Ilusa ilma korral toimub esimene sessioon kesklinnas Rüütli tänaval, teine sessioon aga ERM'i Näitustemajas.
Et samal päeval leiab aset üleriigiline Muuseumide öö ning seetõttu toimuvadki rahvamuusikapäeva tegevused näitustemajas.
Esoteerika- ja isikliku muusikatunnetamise huvilistele pakume võimalust nautida ainulaadset muusikaelamust: esmakordselt tuleb ettekandele "Meditatsioonikontsert 13 laulvale kristallkausile ja rahvalikele keelpillidele".  Asjaosalised räägivad, et parima kontserdielamuse saavat lamavas asendis, seega soovitame võimalusel kaasa võtta joogamati ja pleedi :)

Teise päeva, 16. mai märksõnadeks on õppimine, uute teadmiste omandamine ja silmaringi avardamine.
Muusikuid ootame osalema õpitubadesse, kus oma ala professionaalide juhendamisel saab kätt proovida rahvamuusika arranžeerimises ja improvisatsioonis; laulda naiste- ja meestelaule ning arendada rütmide tunnetamist.
Õpitubade juhendajateks on Janika Oras, Urmas Kalla & Ütsiotsõ, Madis Nõmme, Margus Tammemägi ja Ott Kaasik.
Koht: Tartumaa Rahvakultuuri Keskselts, Pepleri 27, Tartu.

Traditsioonidest ja rahvakultuurist huvitatud saavad osaleda loengutel, mis toimuvad ERM'i Näitustemaja lektooriumis.
Ettekannetega esinevad Marju Kõivupuu, Taive Särg ja Peeter Volkonski.

Õhtune kontsert-jämm-tantsuklubi toimub Genialistide klubis, kuhu ootame kõiki pilli mängima,  laulma, nautima head seltskonda ja muusikat. Kontserdil astuvad üles päeval õpitubades osalenud (noored) muusikud ja juhendajad, samuti on oodata üllatusesinejaid. Oluline pole siiski kontsertformaat vaid spontaanne musitseerimine, jämm ja tantsimine.


XVI Tartu Rahvamuusikapäev saab teoks tänu Eesti Kultuurkapitalile, Tartu Kultuurkapitalile ja Tartu Linnavalitsusele ning loomulikult kõigile koostööpartneritele, abilistele ja osalejatele!



NB!  Jälgige uudiseid, sest kohe-kohe ilmub täielik kava ja olulist informatsiooni õpitubade kohta!

neljapäev, 15. aprill 2010

Seminar: Kes me oleme? Miks me nii mõtleme ja tegutseme?

seminaripäev leiab aset 17.aprillil kell 10.00 - 16.30 Tiigi Seltsimajas (Tiigi tn 11, Tartu).

Päevakorras:
Kl 10.00 - 13.00 "Paganlike usundite maailmapildist kaasaegse maailmapildini", lektor Argo Moor (Eesti Maaülikool)
Kl 13.15 - 16.30 "Pärimus meie argielus", lektor ja tegevusjuht Mari Sarv (Eesti Kirjandusmuuseum).

Õppepäev on osavõtumaksuta.
Korraldab Tiigi Seltsimaja, toetavad Eesti Kultuurkapital ja EK Tartumaa ekspertgrupp.
Soovitav on etteregistreerimine - Tiina.Konsen@raad.tartu.ee.

teisipäev, 13. aprill 2010

AVATUD VÄIKEKANDLE- JA KÄSITÖÖÕPITUBA „LAPSED ÕPETAVAD!“

Kutsume nii väikeseid kui ka suuri rahvamuusika- ja käsitööhuvilisi teisipäeval, 20. aprillil kell 15.00 kuni 17.00 ERMi näitusemajas avatud väikekandlemängu ja rahvusliku käsitöö õpituppa, kus õpetajateks on lapsed. Pillimängu ja käsitööd toimetatakse nii rühmas kui ka individuaalselt „Kavala käe“ ringi 7.-13. aastaste laste juhendamisel ja õpetajate toetusel. Kõik päevast osavõtjad saavad kaasa väikekandlemängu juhiste-nootide vihu ning valmiva käsitöö.

Osavõtutasu on 25 krooni.

Üritust korraldavad Eesti Rahva Muuseum ja Tartumaa Rahvakultuuri Keskselts.

Info ja registreerimine: Rahvapilli- ja käsitööring „Kaval Käsi“, helen.leenu@gmail.com, 56 504 126

MTÜ Puude avas e-poe

Aprillist on võimalus soetada erivajadustega inimeste käsitööd aadressil www.puude.ee asuvast e-poest.

Tootevalikus on nii kudumeid, mänguasju, sauna- ja kontoritarbeid kui ka ehteid ning keraamikat.

esmaspäev, 12. aprill 2010

... KUUB-MITTE-MULGI...

kolmapäev, 7. aprill 2010

Jaago käsitöötalu kevadine laager

Jaago käsitöötalu annab teada:

Need, kes pikisilmi ootasid kevadist ühepäevast põgenemist Jaagole, loevad kohe häid uudiseid. Selleaastane kevadlaager toimub pühapäeval, 25. aprillil algusega 11.00
Peatselt lähenevast emadepäevast inspireerituna on teemad lillelised, pärlilised, villased ja puuvillased, õrnad ja tiivulised, tüdrukulised ja poisilised.

Juhendajateks tuntud hääduses (või veidruses) Inga ja Airi :)
Airi (tekstiilikunstnik Airi Gailit) õpetab tekstiilist segatehnikas rosettide tegemist. Erinevaid tehnikaid ja materjale kasutades valmistame pilkupüüdvad aksessuaarid, mida kanda prossina või kombineerida neist midagi muud pöörast. Kindlasti heegeldame lilleõisi ja lehti ning lisame särtsu paari pärliga.
Inga (Jaago talu perenaine ja ise tegemise patrioot) paneb kõik armuma isetehtud pihuinglitesse. Kaitseingel kulub ju kõigile ära, nii endale kui emadele. Inglid tulevad samuti segatehnikas- polümeersavist näod-käed-jalad, triibukangastest, pitsijuppidest, sametist, linasest, villasest, paeltest, pärlitest ja muust sobivast kehad, püksid ja traksid.

Osalemistaks on ühepäevasel laagril 400 krooni, sisaldab nii materjale, juhendamist kui keskpäevast kõhutäit. Palju mõnusat maaõhku ja linnulaul on täitsa tasuta kauba peale.

Kui tunned tõmmet osaleda, siis anna endast märku telefonil 5297919 või meiliaadressil inga.talvis@gmail.com

teisipäev, 6. aprill 2010

Tartumaa linn

Veel on jäänud ainult loetud päevad, et registreeruda XV Tartu Hansapäevade Tartumaa linna.


Sündmus leiab aset 17. - 18. juulil 2010 Pirogovi platsis. Tegu on nii-öelda Tartumaa messiga, kus lisaks eksponentide alale pannakse üles ka lava ja tantsupõrand, mis ootab esinejaid igast valdkonnast.

Kui sul on mõni hea idee, selts, sündmus, huviring, vaatamisväärsus vms, mida sa sooviksid ka teistega jagada, siis Tartumaa linn pakub Sulle võimalust selle tutvustamiseks.

Registreerumisel palun anda teada kui suure (m2) varjualuse/boksiga soovite välja tulla (peab igal eksponendil endal olemas olema), oma kontaktandmed ning lühike kirjeldus plaanitavatest tegevustest.

Lavale/tantsupõrandale registreerimiseks palun saata esitatavast lühike tutvustus ning orienteeruv kestus.


Osalemine Tartumaa linnas on tasuta, va äriline tegevus, mis on maksustaud võrdselt laadaplatsi tasuga (http://hansapaevad.ee/?s=111).

Hansapäevade traditsioonil - 2010. a. toimuvad juba XV Tartu Hansapäevad - on linnaelu aastaringis kindel koht. Sündmus on arenev. Põhisuunad: - suure hulga publiku kohalolu annab võimalusi veel enam eksponeerida erinevaid kunste - muusikat, kujutavat kunsti, etenduskunste. - korraldada enam omatulu teenivaid sündmusi, kontserte. - tihe koostöö teiste ürituste korraldajatega: 2010 toimuvad koostöös puhkpillifestivaliga „Mürtsub pill“.

XV Tartu Hansapäevade juhtlause on "Helisevad Hansapäevad".

Tartu Hansapäevad on Tartu osalejarohkeimaid ja olulisemaid mainesündmusi, mis toob lisaks tartlastele kokku külalisi üle Eesti ning välismaalt. Eelmistest Hansapäevadest võttis osa ligi 60 000 külastajat.
Harivat tegevust, meelelahutust ja kaasategemise võimalusi pakuvad päevad kõikidele eagruppidele. Pidustused on jagatud erinevate linnade: Jõelinna, Jaanilinna, Laste- ja Tulevikulinna, Raelinna, Tartumaa linna ja Hansalaada vahel. Üles astub nii muusikuid kui ka tantsijaid, nii professionaale kui ka harrastajaid Tartust, Tartu maakonnast, mujalt Eestist ja ka välismaalt.

2011 toimuvad Tartu Hansapäevad koos rahvusvahelise, Euroopa rahvakultuuride suurima sündmusega Europeade 2011

Soovitusi:

* Kanna oma tegevustega kooskõlas olevaid riideid
* Lisaks üldtutvustavale materjalile võiks mõlemal päeval olla fookuses üks kindel teema/objekt
* Ära jaga ainult voldikuid, vaid kaasa rahvast!!
* Huviringidele - tutvustage oma tegevusi laval, et jõuda oma tegemistega ka valdkonnaväliste inimesteni
* Müüjatele - mõelge praktiliselt
* Küsimuste korral ärge kahelge mulle helistamast või kirjutamast


Registreerimise tähtaeg on 9. aprill!


Hansapäevade kodulehekülg - http://hansapaevad.ee/?s=1